Zajęcia dodatkowe bezpłatne
Z matematyką przez cały rok
Zajęcia matematyczne organizowane raz w tygodniu przez wychowawców, nawiązujące do pory roku i codziennej aktywności dzieci. Organizujemy kącik liczmanów (guziczki, kasztany, itp.), tworzymy „Tablice kształtów”, mierzymy, ważymy, porównujemy, poznajemy pory roku, miesiące, dni tygodnia, godziny (w zależności od grupy wiekowej). Wykorzystujemy książeczki z serii „A, B, C… Uczę się” oraz liczmany magnetyczne i kuferek „Kształtowanie kompetencji kluczowych”.
Języczkowe podróże - raz na dole, raz na górze
Raz w tygodniu wszystkie dzieci mają organizowane przez nauczyciela zabawy artykulacyjne, ćwiczenia ortofoniczne lub zabawy logopedyczne wzmacniające narządy mowy. Dodatkowo dla dzieci zakwalifikowanych na terapię logopedyczną są organizowane zajęcia grupowe lub indywidualne. Na co dzień uczymy się ładnie i kulturalnie wyrażać.
Literkowe potyczki
Dla pięcio i sześciolatków zabawy z literkami. Pięciolatki spotykają się raz w tygodniu z Kotem Atlasem i razem z nim szukają „leniwej literki” w alfabecie. Sześciolatki podążają śladem „Odkrywam siebie” po krętych ścieżkach pisania, wspomagając się książeczkami z serii „A, B, C… Uczę się”. Wykorzystujemy dodatkowe karty pracy, tablice demonstracyjne i tablicę interaktywną.
Zabawy z Kodim - dogoterapia
Dzieci mają możliwość zabawy z psem – dogoterapeutą. Pod okiem Pani psycholog odbywają zajęcia, ucząc się prawidłowych zachowań w stosunku do zwierząt i pozbywając się strachu przed psami. Kodi towarzyszy również dzieciom w zabawach na dworze i zajęciach w sali, prezentując swoje umiejętności.
Bajki Pomagajki
Czyli przewodnik pozytywnego myślenia, działania i odczuwania. Pani psycholog organizuje grupowe zajęcia wzmacniające kompetencje emocjonalno – społeczne i zajęcia warsztatowe dla grup. Dzieci słuchając bajek lub opowiadań i wykonując zadania związane z treścią uczą się akceptacji innych, radzenia sobie ze swoimi lękami i problemami, jak również uwrażliwiają na problemy kolegów i koleżanek oraz uczą funkcjonowania jako części społeczności. Oswajają trudne pojęcia choroby czy innych traumatycznych doświadczeń życiowych. W przedszkolu są również organizowane zajęcia warsztatowe dla rodziców.
Od ziarenka do bochenka
Żyjemy zgodnie z rytmem przyrody, obserwujemy jej zmiany każdego dnia. Obserwujemy jak kwiaty zmieniają się w owoce a nasiona w warzywa. Sadzimy sami warzywa w ogrodzie przedszkolnym, pielęgnujemy roślinki, zbieramy a na koniec zjadamy. Korzystamy też z obserwowania pracy Pana Ogrodnika oraz wyhodowanych przez niego owoców i warzyw, które na koniec lądują w naszych brzuszkach. Dowiadujemy się, kiedy można zrywać czereśnie i skąd rośliny biorą siłę, żeby rosnąć, dlaczego niektóre drzewa zasypiają na zimę i kiedy trzeba skosić trawę
Mały meloman
Przynajmniej raz w miesiącu słuchamy utworów muzyki klasycznej, poznajemy nazwy instrumentów, mamy możliwość swobodnej ekspresji do muzyki, malujemy ją lub tworzymy własną przy użyciu instrumentów przedszkolnych lub wykonanych własnoręcznie. Uczymy się odnajdywać muzykę w otaczającym nas świecie. Wszystko to pod czujnym okiem wychowawców lub Pani od rytmiki.
Teatromaniacy
Prawie raz na miesiąc występujemy w różnych przedstawieniach, tworzonych z myślą o Rodzicach, Dziadkach lub kolegach i koleżankach z innych grup, przedszkoli i szkół. Uczymy się jak wykonywać rekwizyty do przedstawień i elementy scenografii, jak zachowywać się, kiedy przypadnie nam w udziale rola widza. Wychodzimy na przedstawienia poza przedszkole lub gościmy teatrzyki u nas.
W zdrowym ciele zdrowy duch
Dzień rozpoczynamy od ćwiczeń porannych, przeprowadzanych przez wychowawców. Hartujemy się co dzień, spędzając mnóstwo czasu na świeżym powietrzu, nie zważając na mróz czy wiatr. Ćwiczymy dzielnie z Panem Łukaszem na gimnastyce, bierzemy udział w dodatkowych zajęciach sportowych.
Inne programy edukacyjne
„Mały miś w świecie wielkiej literatury” (wszystkie grupy – rozwijanie czytelnictwa), „Czyste powietrze wokół nas” (zerówka – profilaktyka antynikotynowa), „Akademia Aquafresh” (wszystkie grupy – profilaktyka stomatologiczna), „Bezpieczny Przedszkolak” (wszystkie grupy – zasady bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych), „Zdrowo jem, więcej wiem!” (zerówka- promocja zdrowego stylu życia).